Hramul paraclisului „Sf. Cuv. Parascheva” – 2017

Parohia ortodoxă română din  Berlin a sărbătorit sâmbătă, 14 octombrie 2017, hramul paraclisului „Sf. Cuvioasă Parascheva”. Credincioșii ortodocși din parohia noastră au avut bucuria să primească  vizita pastorală a Preasfințitul Părinte Sofian Braşoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei şi Luxemburgului. PS Sofian a săvârșit Sf. Liturghie împreună cu Părintele protoiereu Ioan Forga (Parohia din Leipzig), Părintele Ieromonah Athanasie Ulea (Parohia din Chemnitz), Părintele Sebastian Schipor (Parohia din Dresda), Părintele Protosinghel Clement Lodroman, parohul comunității din Berlin si diaconul Ioan Bogdan Negru, rostind si cuvântul de învăţătură. După Sfânta Liturghie, părintele paroh Clement Lodroman a invitat pe cei prezenți la agapa organizată de credincioșii parohiei cu ocazia acestei sărbători.