Vizita arhierească în Parohia Ortodoxă Română ”Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Berlin

Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a făcut duminică, 10.09.2023, o vizită pastorală în Parohia Ortodoxă Română ”Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Berlin. Credincioșii Parohiei noastre au avut de asemenea bucuria de a-l avea ca oaspete pe Înaltpreasfințitul Ioan Selejean, Mitropolitul Banatului. Înaltpreasfințiile lor s-au aflat în Berlin cu ocazia unei Conferințe Internaționale de Pace unde au susținut referate și au condus sesiuni plenare ale conferinței.

Sfânta Liturghie Arhierească a fost slujită împreună cu Părintele Paroh Clement Lodroman, Pr. Ioan Bogdan Negru (Parohia Română ”Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Berlin), Pr. Ionuț Dragoș Manu (Parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Berlin), Pr. Ionuț Bancilă (Parohia Ortodoxă Română „Sf. Paisie de la Neamț“, Potsdam-Golm), Pr. Diacon Iustin Bica (Parohia Română ”Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Berlin) și Pr. Diacon Vasile Rusu (Parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Berlin).  La încheierea Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinția Sa Ioan a rostit în fața românilor din Berlin, un cuvânt de învățătură în cadrul căruia a vorbit despre purtarea de grijă a lui Dumnezeu pentru sufletul fiecărui om.